Yükleme Rampaları Ve Değişen İhtiyaçlara Göre İşlevleri

Tüm rampa yükleme sistemleri

Yükleme Rampaları Ve Değişen İhtiyaçlara Göre İşlevleri

Yükleme rampaları, işlemin gerçekleştirileceği yer ile yüklerin temin edileceği herhangi bir araç arasında oluşacak her türlü yükseklik uyuşmazlığını ortadan kaldırmak amacıyla işlev göstermektedir.  Birçok alanda işlerin daha seri bir şekilde halledilebilmesi ve aynı zamanda güven düzeyinin yüksek olabilmesi için rampa çeşitleri alıcının ihtiyaçlarına göre düzenlenir. Genellikle endüstri bölümünde ve depo sahiplerinin yükleri aktarma sırasında olmazsa olmazı olan bu rampa sistemleri, birçok açıdan avantaj sağlamakla beraber, ister kamyon rampası olsun ister başka bir araca uygun olsun, ayrı ayrı tasarlanmıştır. Belirlenen özelliklerin ve fonksiyonların çeşitliliğine göre rampa fiyatları da o yönde şekillenmektedir. Bunlar arasında menteşeli, teleskopik, seyyar, gömme tarzındaki rampalar ve makaslı platform da yer alır. Ayrıca bazı özel durumlarda işlemi kolaylaştırıcı gömme rampa da bunlardan birisidir.

Yükleme Rampaların Öne Çıkan Özellikleri

İş sektöründeki bölüm farklılıklarına ve gerekli olan yük miktarına göre rampa sistemleri düzenlenmiştir ve her biri de kendi içerisinde ayrı özelliklerle ön plana çıkmaktadır. Büyük firmaların yükleri transfer etme aşamasında yükseklik farkından oluşan olumsuzluğu ortadan kaldırmak için bu tesislerin yükleme-indirme biriminde, araç ile yükün indirilmesi gereken alandaki mesafe farklarının boy gösterdiği her alanda ihtiyaca göre rampa çeşitleri kullanılmaktadır. Ağır yüklerin taşındığı kamyon tipi araçlar için kamyon rampası, olası iş gücünü ve verimi kısa vadede en yüksek mertebeye yükseltir. Bu aşamada görev sahibi olan transpalet ya da forklift türündeki araçların yük taşınacak diğer araç içerisine daha pratik bir biçimde yerleşmesini sağlar.

Yükleme Rampa Çeşitlerinin Çıkış Noktaları

Birbirinden farklı fonksiyonları ile rampa çeşitleri gereksinim duyulan özellikleri bünyesinde barındıracak şekilde üretilir. Talebe ve beklenilen verime göre üretilen rampa fiyatları belirlenir. Bunlardan birisi teleskopik rampa olarak çıkar ve çoğunlukla yükleme işleminin yan bölümden yapıldığı veya konteyner tarzındaki transferlerde seçilmektedir. Bunun çıkış noktası da dillerin uzunluğunun değişebilmesidir. Menteşeli rampalar ise ağır ve fazla yüklerin yer aldığı araçlarda kullanılmaktadır ve kamyon rampası arayanların işini görecek yapıdadır. Bu çeşidin tercih edilmesindeki en önemli nokta, dillerinin daire biçimindeki devinimidir.

Bir diğer çeşit ise makaslı platform rampa modelidir. Elle istenildiği ölçüye kadar ayarlanabilen kriko mekanizması ile ön plana çıkmaktadır. Değişen ihtiyaçları göz önünde bulundurarak arzulanan işlevselliğe göre makaslı platform üretilmektedir. Bu rampalara benzer özellikte olan dik türündeki rampa, yukarı doğrultuda hareket göstererek daha güvenli ve huzurlu bir yükleme imkanı sunmaktadır. Kriko modelinin aynı şekilde kullanıldığı mobil rampalarda yüksekliğin ayarlanabildiği özelliği göstermektedir ve en yüksek düzeyde hareket etme faaliyetini aktarır. Başka bir rampa da gömme rampa modelidir. Ön kısmında bulunan flap sayesinde araca yerleştirilir ve istenilen aktarım gerçekleştirilir.

Yükleme Rampalarının Avantajları

Birçok sektörde uygulama sırasında oluşabilecek problemleri en düşük seviyeye indirgemek amaçlı önlemler bulunmaktadır. Aynı zamanda rampa sistemleri içerisinde de yer edinen ve işlem sırasında olası çarpışmaları engellemek amacıyla duvar yastıkları kullanılır. Hem gömme rampa hem de diğer çeşitlerde istenilen verim en üst düzeye çıkarılabilmektedir. Sahip olunan niteliklerin ve yük taşıma kapasitesinin değişimine bağlı rampa fiyatları da kendi içerisinde değişim göstermektedir. Kontrol alanlarında istenilen detaya göre şekillenebilen ve hareketi sağlanan bu rampalar kişinin, iş hayatındaki kaliteyi yükseltmektedir.